Jungle Fever

Projekt był realizowany we współpracy z Palmiarnią Miejską w Gliwicach

Jungle fever dotyczącym rozmnażania roślin egzotycznych Palmiarni Miejskiej w Gliwicach metodami kultur in vitro.

 

Historia projektu

2013 – 2017, projekt trwał 4 lata. Fizjologia roślin i genetyka – projekt skupiał się na rozmnażaniu roślin egzotycznych w warunkach in vitro. Liderem zespołu i pomysłodawcą był śp. Albert Janota. Proekt był realizowany we współpracy z Palmiarnią Miejską w Gliwicach. Palmiarnia zapewniła sprzęt laboratoryjny, odczynniki chemiczne i rośliny. Koło przeprowadziło badania i ukorzeniło sadzonki.

Projekt „Jungle Fever” zakładał próby regeneracji całych roślin z fragmentów pędów bądź liści – nazywanych w czasie eksperymentu eksplantatami – roślin, które w warunkach szklarniowych bardzo trudno się rozmnażają. Przeniesienie roślin do laboratorium, użycie hormonów wspomagających wzrost, pożywek (czyli sztucznych podłoży zastępujących glebę na czas eksperymentu), sprzętu laboratoryjnego i odpowiednio przygotowanych do tego procesu pokoi hodowlanych oraz szklarni Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego miało wspomóc powyższy proces, by zakończył się sukcesem. Wybrane gatunki roślin należały do tych, z którymi niewielu ludzi na świecie miało przyjemność pracować w laboratorium, a co za tym idzie, ilość informacji zawartych w pracach naukowych, które okazały się pomocne w przygotowaniu protokołów rozmnażania in vitro, była mocno ograniczona. Napotykane trudności nie zniechęciły uczestników do pracy. Dzięki pomocy opiekunów Koła (szczególnie mgr Moniki Gajeckiej) przez 4 lata trwania projektu studenci mieli sposobność nauki pracy w warunkach sterylnych, uczestniczenia w licznych seminariach naukowych, wyjazdach, festiwalach nauki, konferencjach oraz, co najważniejsze, otrzymali możliwość własnego wkładu w rozwój projektu i nauki. Na bazie własnych doświadczeń otrzymali perspektywę opracowania autorskich protokołów i dzięki temu zaprezentowania wyników swojej wieloletniej pracy.

W realizacji projektu „Jungle Fever” udział wzięło ponad 30 studentów Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Część osób, które go inicjowały, dzisiaj już jako doktorantki i doktoranci, są jego opiekunami i przekazują swoje doświadczenie młodszym adeptom nauki wspierających działania Koła Naukowego „Planeta”.

Obecnie projekt zmierza ku końcowi. W oparciu o uzyskane wyniki wytypowano dwie najlepiej regenerujące się rośliny, to jest pomarańczę chińską (Citrus sinensis) oraz akację preriową (Acacia angustissima). W sposób zadowalający zregenerowano nadziemne pędy roślin oraz podjęto próby ich ukorzeniania.

Przebieg projektu, czas trwania.

Koordynator projektu, pomysłodawca, członkowie, opiekun naukowy.

Feugiat lacus sagittis, mauris, lobortis velit ullamcorper vitae in volutpat faucibus elementum, sodales orci mi fames molestie venenatis nunc hendrerit.

Jungle Fever